تکنولوژِی سمعک:

تکنولوژی سمعک ممکن است آنالوگ، قابل برنامه ریزی، نیمه دیجیتال (دیجیتال تریمری )، 100% دیجیتال، هوشمند و هوشمند وایرلس باشد. به طور کلی سمعک ها آنالوگ یا دیجیتال هستند. سمعکهای آنالوگ، قابل برنامه ریزی و نیمه دیجیتال (دیجیتال تریمری ) در گروه سمعک های آنالوگ قرار می گیرند و سمعکهای 100% دیجیتال ، هوشمند و هوشمند وایرلس در گروه سمعکهای دیجیتال طبقه بندی می شوند. در سمعک های آنالوگ سیگنال اکوستیکی به شکل یک سیگنال الکتریکی پردازش می شود، اما در سمعک های دیجیتال سیگنال اکوستیکی به کدهای (1 و0) رمزبندی شده و در داخل سمعک پردازش می گردد، سپس مجددا به پیام اکوستیکی تبدیل می شود.

 

سمعک های آنالوگ:

در این سمعک ها از تکنولوژی آنالوگ استفاده می شود، به طوری که حرکت هوا توسط میکروفون به یک جریان همسان ولی پیچیده الکتریکی تبدیل می شود. صدای آنالوگ مثل تهیه فتوکپی بوده و یک تصویر کلی از صدای اصلی ارایه می دهد. در واقع این پردازش شبیه تهیه کپی مجدد از روی یک فتوکپی است، که در این حالت کیفیت صوتی مطلوبی نخواهیم داشت. به زبان ساده تر این سمعک ها همه اصوات را (گفتار و نویز) به یک میزان تقویت می کنند. سمعک های قابل برنامه ریزی و نیمه دیجیتال (دیجیتال تریمری) هم از تکنولوژی آنالوگ استفاده می کنند. به علت اینکه این تکنولوژی قدیمی می باشد، چند سالی است که کمپانی های معروف و معتبر سمعک های آنالوگ، قابل برنامه ریزی و نیمه دیجیتال (دیجیتال تریمری) تولید نمی کنند.

 

سمعک های دیجیتال:

در این سمعک ها از تکنولوژی دیجیتال استفاده می شود، به طوری که صدا به صورت یک سری اعداد کدبندی شده و در هر زمان بلندی و شدت صدا مشخص می گردد. پردازش به این روش دقیق تر و با جزئیات بیشتری همراه خواهد بود. صدای دیجیتال به صورت کاملا دقیق قابل تکرار است. صدای دیجیتال را می توان به دفعات متعدد، بدون کاهش کیفیت تا بی نهایت تکرار کرد. این کار مانند تهیه کپی های متعدد از یک تصویر اسکن شده می باشد. سمعکهای 100 % دیجیتال ، هوشمند و هوشمند وایرلس از تکنولوژی دیجیتال استفاده می کنند.

سمعک های دارای پردازش دیجیتال سیگنال (DSP)، صداهای ورودی به میکروفون را به کدهای دیجیتالی تبدیل می کنند. برای این کار، سمعک های دیجیتال بایستی صداهای ورودی را به طور مرتب آنالیز کنند. اغلب سمعک ها این کار را در ثانیه انجام می دهند. تعداد دفعاتی که سمعک دیجیتال صدا را در ثانیه آنالیز می کند، سرعت نمونه برادری (sampling rate) نامیده می شود.

سمعک های دیجیتال سپس کدهای دیجیتالی را به بیت ها (bits) تجزیه می کنند. هنگامی که صداها به کدهای دیجیتالی تبدیل و به بیت ها تجزیه شد، صداها به کانال های فرکانسی متفاوتی تقسیم می شوند. این فرایند به سمعک های دیجیتال امکان می دهد، که تنظیمات در هر کانال فرکانسی دقیقا برحسب کم شنوایی و نیازهای شنیداری شما صورت بگیرد. پردازشهای دیجیتالی دیگری (مانند کاهش نویز، تراکم و جهت داری) نیز در این مرحله انجام می شود، سپس کدهای دیجیتالی دوباره ترکیب شده و با هم یکی می شوند.

مرحله آخر تبدیل کدهای دیجیتال به صدا توسط رسیور (بلند گو) می باشد، بطوریکه صدا توسط فرد شنیده می شود.

 

سمعک 100% دیجیتال

در این سمعک ها پردازشگرهای دیجیتالی (DSP) امواج صوتی را به سیگنال های دیجیتالی تبدیل می کنند، به طوری که علاوه بر تقویت اصوات، نسخه برداری دقیقی هم از هر صوت انجام می شود. پردازشگرهای کامپیوتری به کار رفته در این سمعکها صداهای گفتاری و سایر صداهای محیطی را آنالیز می کنند و در نتیجه پردازش پیچیده تری در هنگام تقویت اصوات صورت می گیرد. اولین مزیت سمعک های دیجیتال بهبود عملکرد در محیط های نویز دار می باشد. این سمعک ها نویزهای محیطی را کاهش داده، در نتیجه فرد احساس راحتی شنیداری بیشتری در محیط های نویزدار با این سمعک ها دارد. مزیت دیگر این سمعک ها قابلیت تطابق و تنظیم صدا با انواع کم شنوایی ها می باشد.

سمعک هوشمند

سمعک هوشمند نسل بعدی سمعک های 100 % دیجیتال می باشد و از تکنولوژی دیجیتال در این سمعک ها استفاده می شود. تمام فن آوری های به کار رفته در سمعک های هوشمند به صورت اتوماتیک انجام می شود. این سمعک ها قابلیت تطابق با محیط های مختلف شنیداری را دارند، به طوری که وقتی فرد وارد محیط شنیداری جدید می شود، پردازش سمعک با توجه به محیط جدید تغییر می یابد. مزیت دیگر این سمعک ها توانایی ثبت و نگهداری داده ها در محیط های مختلف می باشد.
در سمعک های دیجیتال امکان شناسایی محیط فراهم نیست، ولی سمعک های هوشمند دارای قابلیت شناسایی محیط و تطابق با محیط های مختلف شنیداری را دارند.

سمعک هوشمند وایرلس (بلوتوث دار): 

این سمعک ها با الگو برداری از سیستم شنوایی طبیعی تولید شده اند.

  در سمعک های هوشمند تمام قابلیت های به کار رفته در سمعک وایرلس وجود دارد، اما مزیت اصلی این نسل از سمعک ها ارتباط وایرلس (بی سیم) بین دو سمعک می باشد.

با تکنولوژی وایرلس فرد لذت شنیدن طبیعی را با سودمندی و رضایت مندی بیشتری تجربه می کند. در سیستم شنوایی طبیعی هر دو گوش در مغز باهم ارتباط دارند، به طوری که درک گفتار در مغز بر اساس ترکیب ورودی های رسیده از هر دو گوش صورت می گیرد.

در سمعک های هوشمند وایرلس ارتباط بین دو گوش به صورت بی سیم (بلوتوث) بین دو سمعک لحاظ شده است، در نتیجه درک گفتار برای فرد بهتر انجام می شود. تفاوت بین سمعک های هوشمند و سمعک های هوشمند وایرلس (بی سیم) در شنوایی دو طرفه و شنوایی دو گوشی می باشد.

سمعک های هوشمند برای فرد شنوایی دو طرفه فراهم می کنند، اما سمعک های هوشمند وایرلس برای فرد شنوایی دو گوشی فراهم می کنند. بین شنوایی دو طرفه و شنوایی دو گوشی تفاوت وجود دارد.

در شنوایی دو طرفه، دو سیستم شنوایی وجود دارد، این دو سیستم عملکرد مشابهی دارند، اما کاملا از هم مجزا هستند و هر سیستمی کارش را مستقل از دیگری انجام می دهد و همکاری بین این دو سیستم وجود ندارد.

سمعک های هوشمند وقتی به صورت دو طرفه تجویز می شوند، برای فرد شنوایی دو طرفه فراهم می کنند. اما در شنوایی دو گوشی علاوه بر اینکه دو سیستم شنوایی وجود دارد، این دو سیستم با همدیگر همکاری دارند و می توانند از همدیگر تاثیر بپذیرند و یا متناسب با نیاز یکدیگر عملکرد خود را تغییر دهند.

سمعک های هوشمند وایرلس با شبیه سازی شنوایی دو گوشی (سیستم شنوایی طبیعی) باعث بهبود عملکرد درک گفتار و شنوایی فضایی (مکان یابی و جهت یابی) می شوند. به عبارت دیگر سمعک های هوشمند وایرلس این توانایی را دارند، که شنوایی دو گوشی را به جای شنوایی دو طرفه برای فرد فراهم کنند. مزیت دیگر سمعک های هوشمند وایرلس (بی سیم) ارتباط از طریق بلوتوث با موبایل، کامپیوتر، تلویزیون و تلفن ثابت می باشد. این ارتباط بلوتوثی باعث می شود، که فرد صدا دریافتی از این وسایل را با کیفیت بهتری دریافت کند.

 

سطح تکنولوژی سمعک ها:

سمعک های دیجیتال (هوشمند و هوشمند وایرلس) از نظر سطح تکنولوژی به سه گروه اصلی پایه-محدوده میانی وعالی تقسیم بندی میشود

سمعک های عالی: Premium 

سمعک های گروه عالی بهترین و پیشرفته ترین تکنولوژی را برای گوش های شما فراهم می کنند. تکنولوژی پیشرفته در سمعک های عالی گفتار را بصورت صدایی شفاف تقویت می کند. این سمعک ها حتی در موقعیت های شنیداری مشکل عملکرد خوبی دارند.

میکروفون های سمعک روی مخاطب تمرکز می کنند و سمعک هم نویز زمینه را کاهش می دهد. این ترکیب تقویت گفتار و کاهش نویز تجربه شنیداری خوشایندی را برای فرد فراهم می کند. قیمت سمعک های این گروه بالاست ولی ارزشمند است. 

این سمعک ها بهترین صدا و بیشترین راحتی شنیداری را در اختیار شما قرار می دهد.

ویژگی های اصلی:

  • تنظیم اتوماتیک در محیط شنیداری مختلف
  • بهبود آگاهی شنیداری فضایی 360⁰
  • ارتباط مسقیم با سایر وسایل (موبایل و تلویزیون)

سمعک های محدوده میانی: Mid-Range 

تکنولوژی به کار رفته در سمعک های محدوده میانی باعث افزایش راحتی شنیداری فرد می شود. گفتار به صورت اتوماتیک تشخیص و تقویت می شود و نویز زمینه ناراحت کننده کاهش می یابد. ویژگی های میکروفون های جهت دار این سمعک ها باعث بهبود وضوح گفتار و مکان یابی منبع صدا می شود. در برخی از این سمعک ها ارتباط با سایر وسایل بلوتوث دار (موبایل، تلفن و تلویزیون) از طریق رابط استریمر امکانپذیر می باشد.

ویژگی های اصلی:

  • ارتباط وایرلس از طریق رابط با سایر منابع صوتی
  • بازشناسی و تقویت گفتار
  • شنوایی جهت دار آسان

سمعک های پایه: Basic 

سمعک های گروه پایه در مکان های آرام و کم سر وصدا عملکرد خوبی دارند. مدار مهار کننده فیدبک این سمعک ها شنوایی راحت و بدون فیدبکی (سوت) برای فرد فراهم می کند. این سمعک ها کاملا کارآمد می باشند، اگر شما اکثر وقتتان را در منزل سپری می کنید. هر چند برای افراد فعال، با توجه به نیازهای شنیداری که دارند، سمعک های پیشرفته تری توصیه می شود.

ویژگی های اصلی:

  • تکنولوژی دیجیتال و هوشمند
  • تقریبا بدون فیدبک
  • دارای چند برنامه شنیداری

برخلاف اکثر وسایل الکترونیکی)مثل موبایل ها) کارایی و سودمندی سمعک ها فقط به سطح تکنولوژی به کار رفته در آنها وابسته نمی باشد. به علت اینکه سمعک ها وسایل پزشکی هستند و برای اینکه عملکرد مطلوبی داشته باشند، به مهارت بالینی، دانش و تجربه شنوایی شناسی که سمعک را تجویزمی کند، خیلی وابسته اند. در تجویز سمعک علاوه بر تکنولوژی، دانش و مهارت شنوایی شناس نیز عامل مهمی می باشد. به همین دلیل یک فرد ممکن است، کارایی و سودمندی متفاوتی را با یک سمعک تجربه کند. به عنوان نمونه اگر قالب گیری اولیه سمعک شما دقیق و کامل نباشد، کارایی و سودمندی سمعک کمتر خواهد بود، حتی اگر سمعک شما تکنولوژی پیشرفته ای داشته باشد.